Complete List Of 67th National Film Awards 2019 Winners

Complete List Of 67th National Film Awards 2019 Winners: The winners of 67th National Film Awards were announced today 22 March 2021. National Film Awards is the prestigious cinema award presented by Indian government to honour the best films and works of artists and technicians of Indian film industry. This 67th National Film Awards honors the best films, artists, and technicians of 2019.

The Best Feature Film award was won by Malayalam film ‘Marakkar: Lion of the Arabian Sea’ starring ensemble cast of Mohanlal, Arjun Sarja, Suniel Shetty, Prabhu, Manju Warrier, Keerthy Suresh, Nedumudi Venu, and others. This film was written & directed by Priyadarshan.

Best Actor award went to actor Dhanush and Manoj Bajpayee for the tamil film ‘Asuran’ and Hindi film Bhonsle respectively. Kangana Ranaut won the Best Actress award for her role in Hindi movies Panga and Manikarnika: The Queen of Jhansi.

Actor Vijay Sethupathi bagged the Best Supporting Actor for his acting in the Tamil movie ‘Super Deluxe’ and Actress Pallavi Joshi won the Best Supporting Actress award for her role in the Hindi film ‘The Tashkent Files’.

Lets check out the winners of other categories.

Complete List Of 67th National Film Awards 2019 Winners

Feature Film Awards

Best Feature Film
Marakkar: Lion of the Arabian Sea
Malayalam

Best Actor
Dhanush for Asuran [Tamil]
Manoj Bajpayee for Bhonsle [Hindi]

Best Actress
Kangana Ranaut
Panga [Hindi] and
Manikarnika: The Queen of Jhansi [Hindi]

Best Supporting Actress
Pallavi Joshi
The Tashkent Files [Hindi]

Best Supporting Actor
Vijay Sethupathi
Super Deluxe [Tamil]

Best Direction
Sanjay Puran Singh Chauhan
Bahattar Hoorain [Hindi]

Best Debut Film of a Director
Mathukutty Xavier
Helen [Malayalam]

Best Child Artist
Naga Vishal
KD [Tamil]

Best Action Direction
Avane Srimannarayana [Kannada]

Best Choreography
Maharishi [Telugu]

Best Special Effects
Marakkar Lion of the Arabian Sea [Malayalam]

Special Jury Award
Oththa Seruppu Size 7 [Tamil]

Best Music Direction
D. Imman for Viswasam [Tamil]

Best Lyrics
Prabha Varma for Kolaambi [Malayalam]

Best Female Playback Singer
Savani Ravindra for Bardo [Marathi]

Best Male Playback Singer
B Praak for Kesari [Hindi]

Best Background Music
Prabuddha Banerjee for Jyeshthoputro [Bengali]

Best Make-up Artist
Ranjith for Helen [Malayalam]

Best Costumes
Sujith and Sai
Marakkar Lion of the Arabian Sea [Malayalam]

Best Production Design
Anandi Gopal [Marathi]

Best Audiography
Iewduh [Khasi]

Best Audiography [Re-recordist of final mixed track]
Oththa Seruppu Size 7 [Tamil]

Best Screenplay [Original]
Jyeshthoputro [Bengali]

Best Screenplay [Adapted]
Gumnaami [Bengali]

Best Screenplay [Dialogues]
The Tashkent Files [Hindi]

Best Cinematography
Jallikattu [Malayalam]

Best Editing
Jersey [Telugu]

Best Children’s Film
Kastoori [Hindi]

Best Film on Environment
Water Burial [Monpa]

Best Film on Social Issues
Anandi Gopal [Marathi]

Best Film on National Integration
Tajmahal [Marathi]

Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment
Maharishi [Telugu]

Regional Language Best Films

Language  Best Films
Assamese Ronuwa – Who Never Surrender
Bengali Gumnaami
Chattisgarhi Bhulan the Maze
Haryanvi Chhoriyan Chhoron Se Kam Nahi Hoti
Hindi  Chhichhore
Kannada Akshi
Khasi Iewduh
Konkani Kaajro
Malayalam Kalla Nottam
Manipuri Eigi Kona
Marathi Bardo
Mishing Anu Ruwad
Odia Kalira Atita and Sala Budhar Badla (shared)
Paniya Kenjira
Punjabi Rab Da Radio 2
Tamil Asuran
Telugu Jersey
Tulu Pingara

Special Mentions: Jonaki Porua [Assamese], Lata Bhagwan Kare [Marathi] and Picasso [Marathi]

Non-Feature Film Awards

Best Voice-over/ Narrration
Sir David Attenborough for Wild Karnataka

Best Music Direction
Bishakhjyoti
Kranti Darshi Guruji – Ahead of Times [Hindi]

Best Editing
Arjun Gourisaria
Shut Up Sona [Hindi/ English]

Best Audiography
Radha [Musical]

Best Cinematography
Savita Singh for Sonsi [Hindi]

Best Direction
Sudhanshu Saria
Knock Knock Knock [English/ Bengali]

Best Film on Family Values
Oru Paathira Swapnam Pole [Malayalam]

Best Short Fiction Film
Custody [Hindi/ English]

Special Jury Award
Small Scale Societies [English]

Best Animation Film
Radha [Musical]

Best Investigative Film
Jakkal [Marathi]

Best Exploration Film
Wild Karnataka [English]

Best Educational Film
Apples and Oranges [English]

Best Film on Social Issues
1. Holy Rights [Hindi]
2. Ladli [Hindi]

Best Environment Film
The Stork Saviours [Hindi]

Best Promotional Film
The Shower [Hindi]

Best Arts and Culture Film
Shrikshetra-Ru-Sahijata [Odia]

Best Biographical Film
Elephants Do Remember

Best Directorial Debut
Raj Pritam More for Khisa [Marathi]

Best Film
An Engineered Dream [Hindi]

Most Film Friendly State
Sikkim

Best Film Critic
Sohini Chattopadhyay

Best Book on Cinema
A Gandhian Affair India’s Curious Portrayal of Love in Cinema by Sanjay Suri

Special mentions

1. Cinema Paharana Manus by Ashok RaneHelen
2. Kannada Cinema Jagathika Cinema Vikasa-Prerane Prabhava by PR Ramadasa Naidu

Congratulations to all the winners!

Comments

comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.